Jak wiadomo wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, stawka ryczałtu z tytułu świadczenia klasycznych usług programistycznych, przez co rozumie się tworzenie oprogramowania sensu stricto (pisanie kodu), ulega zmianie z 15% na 12%.
Co jeśli do Twoich obowiązków nie należy wprost pisanie kodu, ale wykonujesz inne usługi, których zakres i charakter łączą się z tworzeniem oprogramowania, a obecny sposób rozliczeń podatkowych, po wejściu Polskiego Ładu, będzie dla Ciebie nie do zaakceptowania?
Rozwiązaniem może być wybór podatku ryczałtowego w wysokości 8,5%.
Jest on przeznaczony dla:
- project managerów,;
- wszystkich stanowisk związanych z bezpieczeństwem danych i sieci;
- testerów manualnych,
- scrum masterów,
- sprzedawców w IT;
- relationship managerów,
- product ownerów.
Ustawa ryczałtowa wskazuję, że stawka 8,5% przysługuje od „przychodów z działalności usługowej”, a zatem innej niż wymieniona została w pozostałych zapisach ustawy, które klasyfikują poszczególne rodzaje usług i przypisują je do innych stawek podatkowych tak jak np. „kodowanie” do stawki 12%.
Powyższe pozwala twierdzić, że jeśli zakres Twoich usług nie jest przypisany do stawki 12%, czyli nie kodujesz, a jesteś na przykład: testerem manualnym, architektem oprogramowania, itp., to możesz myśleć o stawce 8,5%.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż wszystko wynika z kodów PKWiU, czyli kodów określających dokładnie zakres świadczonych usług. Kodu, który opisuje powyższe „stanowiska” nie ma w przepisie mówiącym o 12%, a tym samym możemy domniemywać, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług na powyższych „stanowiskach” są „przychodami z działalności usługowej”.
Oczywiście należy również pamiętać, że w zakres świadczonych usług mogą wchodzić czynności, które są zaklasyfikowane pod stawką 12% lub 15%, ale nie ma problemu żeby na jednej fakturze wskazać kilka pozycji. Wtedy wystarczy prowadzić odpowiednią, prostą ewidencję wskazującą na ten podział.
Niemniej jednak w takiej sytuacji konieczne jest zadanie pytania Krajowej Informacji Skarbowej, czy zakres Twoich obowiązków na pewno mieści się w zakresie „działalności usługowej” i możesz rozliczać się z wykorzystaniem stawki 8,5%. Ponadto warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, aby zakres obowiązków wprost z niej wynikał.
Nasza usługa pomocy przy weryfikacji zasadności stosowania ryczałtu 8,5% składa się z 2 etapów:
- Etap weryfikacji (bezpłatny): na podstawie przesłanych umów z Kontrahentami oraz udzielonych odpowiedzi sprawdzamy, czy jest szansa na uzyskanie pozytywnej interpretacji podatkowej. W przypadku konieczności modyfikacji umowy, również bezpłatnie przygotowujemy odpowiednie zmiany.
- Etap przygotowania wniosku: formułujemy wniosek, który przesyłamy do wysłania lub składamy w imieniu Klienta, a następnie, po otrzymaniu wezwania do udzielenia odpowiedzi na pytania, w ramach uiszczonego wynagrodzenia.
Koszt realizacji usługi w zakresie przygotowania wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji do KIS to konkurencyjne 1300 zł netto. W tej cenie przygotowujemy również odpowiedzi na pytania zadane przez KIS bez względu na ich ilość.
Zapraszamy do kontaktu https://kancelariachabrowski.pl/kontakt/ lub bezpośrednio do Radcy Prawnego Mateusza Chabrowskiego pod numerem +48 509 094 447
Podsumowując, stawka 8,5% może stanowić ciekawe i proste rozwiązanie problemów, które wniesie ze sobą Polski Ład (między innymi) dla:
- project managerów,;
- wszystkich stanowisk związanych z bezpieczeństwem danych i sieci;
- testerów manualnych,
- scrum masterów,
- sprzedawców w IT;
- relationship managerów,
- product ownerów.