Sejm uchwalił przepisy które spowodują, że prowadzenie spółki komandytowej przestanie być opłacalne. Wielu przedsiębiorców czeka podjęcie decyzji w jakiej formie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają ostatnią chwilę na podjęcie decyzji na przekształcenie spółki komandytowej.
W co najlepiej przekształcić spółkę komandytową?
W Sejmie uchwalono nowelizację ustawy o CIT. Jej najistotniejsze rozwiązanie zakłada objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). W praktyce oznacza to, że w większości przypadków nie będzie się już opłacało prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Nowe regulacje mają wejść w życie w maju 2021 r. Przedsiębiorcy mają ostatnią chwilę na podjęcie decyzji na przekształcenie spółki komandytowej.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną
W przypadku spółki komandytowej zawiązanej przez osoby fizyczne przekształcenie w spółkę jawną może być dobrym wyborem. Na pewno wiąże się z mniejszą liczbą formalności oraz mniejszymi kosztami prowadzenia działalności niżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały proces przekształcenia można przeprowadzić w półtora do dwóch miesięcy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. A to dlatego, że w spółce jawnej, która jest spółką osobową, wspólnicy ponoszą w zasadzie nieograniczoną odpowiedzialność za długi wobec osób trzecich. Każdy ze wspólników odpowiada więc całym majątkiem za ewentualne długi. Pewną możliwością uniknięcia powyższej niedogodności jest zawarcie porozumienia przez wspólników, w których określone zostaną inne zasady odpowiedzialności, które mogą ograniczyć ryzyko jednego z prowadzących biznes.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Jeśli jednak działalność prowadzona jest na większą skalę lub przedkłada bezpieczeństwo nad trochę więcej formalności i wyższy koszt operacji, to optymalnym wyborem wydaje się przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W takim przypadku, odpowiedzialność wspólników spółek kapitałowych jest ograniczona do wysokości kapitału spółki, który wynosi minimum 5000 zł. To zaś oznacza, że prowadzący działalność wspólnicy, w razie niepowodzenia, nie będą musieli spłacać przez lata, ze swojego prywatnego majątku, wierzycieli. Warunkiem jest to, by w odpowiednim czasie – gdy się już dostrzeże, że nie ma szans na powodzenie przedsięwzięcia – złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.
Korzyścią z przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być także większa elastyczność przy przeprowadzaniu zmian struktury własnościowej. Wadą może być czas potrzebny na przekształcenie, który sięgać może nawet pół roku. Jeżeli więc ktoś jest zdecydowany, że chce zrezygnować z prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej, to działania powinien podjąć niezwłocznie, aby zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów.
Zapraszamy do kontaktu w celu przeanalizowania Państwa sytuacji i wybrania dogodnej formy przekształcenia https://kancelariachabrowski.pl/kontakt/