Opis przypadku kolejnej z wielu indywidualnych interpretacjami podatkowych w sprawie ulgi IP BOX dla programisty.
Kto?
Programista prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Zakres projektu.
Innowacyjne oprogramowanie służące do obsługi internetowych kampanii marketingowych wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Zakres obowiązków programisty.
- Modyfikacja i dostosowanie oprogramowania według specyfikacji i danego zamówienia klienta programisty;
- Tworzenia nowych funkcjonalności oprogramowania;
- Optymalizacja wydajności oprogramowania, zarówno po stronie kodu jak i infrastruktury;
- pomoc w rozwoju bibliotek wykorzystujących uczenie maszynowe;
- tworzenie skonteneryzowanych mikroserwisów, w oparciu o autorskie biblioteki z algorytmami uczenia maszynowego
Pytanie.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym dochody uzyskiwane przez programistę z tytułu zbywania autorskich praw do oprogramowania, które powstaje w ramach prac prowadzonych przez programistę są dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tego tytułu przy zastosowaniu stawki 5%, o której mowa w art. 30ca ww. ustawy?
Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą, w ramach której wytwarza kwalifikowane IP spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto jak wynika z opisu stanu faktycznego Wnioskodawca tworzy i modyfikuje oprogramowanie, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Powyższe oznacza zatem, że tworzone i modyfikowane przez Wnioskodawcę oprogramowanie, stanowi kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z opisu zdarzenia wynika także, że Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w sposób umożliwiający ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Należy zatem stwierdzić, że dochód uzyskany ze zbycia autorskich praw do tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania, kwalifikuje się do dochodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym, samym Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5%.
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi również kwestia uznania wskazanych wydatków związanych z zakupem sprzętu komputerowego, kosztów ogólnych prowadzenia działalności (materiały szkoleniowe i edukacyjne, doskonalenie zawodowe) oraz kosztów łącza internetowego za koszty prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art.30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego –ww. koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Słowo komentarza
Powyższy case study został opracowany na podstawie kolejnego wniosku, który Kancelaria przygotowała dla jednego z Klientów. Jest to jedna z wielu spraw, które Kancelaria miała przyjemność prowadzić. We wszystkich analogicznych przypadkach Klienci uzyskiwali pozytywne indywidualne interpretacje podatkowe.
Jak zostało wykazane oraz potwierdzone przez Krajową Informację Skarbową, jeśli programista tworzy i rozwija oprogramowanie może on korzystać z ulgi IP BOX. Więcej informacji ogólnych znajdziesz: https://kancelariachabrowski.pl/ip-box-dla-programisty/