W ostatnim czasie w sieci pojawił się artykuł popularnego serwisu powstały na kanwie sporu programisty z Krajową Informacją Skarbową, o to czy działając w zespole programistów można korzystać z ulgi IP BOX. W związku z tym, że artykuł umieszczony jest za paywallem został opatrzony bardzo chwytliwym i wprowadzającym w błąd tytułem, postanowiłem wyjaśnić tę niezmiernie ważną kwestię dokładniej.
KONTEKST SPRAWY
W tym miejscu należy stwierdzić, że wnioskodawca prawdopodobnie posłużył się złą definicją programu komputerowego, zatem Krajowa Informacja Skarbowa innej decyzji wydać nie mogła, gdyż wnioskodawca nie uwzględnił specyfiki programów komputerowych.
W przedmiotowej sprawie dyrektor KIS, a potem WSA bazowali na oświadczeniach podatnika z wniosku o interpretację. Wynikało z nich, że oprogramowanie wytworzone wspólnie z innymi osobami nie podlega ochronie jak program komputerowy i staje się programem komputerowym dopiero po połączeniu z częściami oprogramowania wytworzonymi przez inne osoby.
Upraszczając, organy twierdzą, że w pełni wykonalny i samodzielny program daje prawo do ulgi IP Box, a jego część – powiedzmy kilkadziesiąt linii kodu – już nie. Jest to podejście bardzo upraszczające i nieuwzględniające specyfiki programów komputerowych oraz przepisów w zakresie ich ochrony.
JAK JEST NAPRAWDĘ
Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko.
Wprawdzie brak jest legalnej definicji programu komputerowego, jednak orzecznictwo i doktryna Prawa autorskiego są zgodne w tej kwestii i prezentują następujące stanowisko:
1/ przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (wyr. TS z 22.12.2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816);
2/ do programów komputerowych stosuje się również zasadę wyrażoną w art. 1 ust. 3 Prawa autorskiego, że chronione są także dzieła w postaci nieukończonej, np. wersja pre-alfa, alfa lub beta programu, wydanie testowe lub demonstracyjne (A. Michalak (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 – art. 74).
PODSUMOWANIE
W związku z powyższym, zgodnie z doktryną prawa autorskiego część oprogramowania (fragment kodu, a nawet pojedyncza funkcja o zdefiniowanym wejściu oraz wyjściu) jest utworem w rozumieniu art. 74 tej ustawy.
Podsumowując, wbrew mylącemu tytułowi artykułu popularnego serwisu, PROGRAMISTA DZIAŁAJĄCY W ZESPOLE MOŻE KORZYSTAĆ Z ULGI IP BOX.