Opis przypadku jednej z wielu indywidualnych interpretacjami podatkowych w sprawie ulgi IP BOX dla programisty.
Kto?
Programista prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Zakres projektu.
Innowacyjne oprogramowanie służące do obsługi internetowych platform umożliwiających zawieranie sportowych zakładów bukmacherskich.
Zakres obowiązków programisty.
- Modyfikacja i dostosowanie oprogramowania według specyfikacji i danego zamówienia klienta programisty;
- Tworzenia nowych funkcjonalności oprogramowania;
- Optymalizacja wydajności oprogramowania, zarówno po stronie kodu jak i infrastruktury.
Pytanie.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym dochody uzyskiwane przez programistę z tytułu zbywania autorskich praw do oprogramowania, które powstaje w ramach prac prowadzonych przez programistę są dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tego tytułu przy zastosowaniu stawki 5%, o której mowa w art. 30ca ww. ustawy?
Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
- Wnioskodawca tworzy oprogramowanie komputerowe w ramach indywidualnej działalności gospodarczej;
- Wnioskodawca tworzy oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie oraz dodawane nowe funkcjonalności podlegają ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
- Wnioskodawca jest właścicielem wytwarzanego oprogramowania;
- Wnioskodawca dokonuje odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania, wynagrodzenie z tego tytułu uwzględniane jest w cenie świadczonych usług;
- Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r, poz. 1231 z późn. zm.). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, dochód z tytułu przeniesienia praw do opisanego przez Wnioskodawcę Oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5%.
Słowo komentarza
Powyższy case study został opracowany na podstawie wniosku, który Kancelaria przygotowała dla jednego z Klientów. Jest to jedna z wielu spraw, które Kancelaria miała przyjemność prowadzić. We wszystkich analogicznych przypadkach Klienci uzyskiwali pozytywne indywidualne interpretacje podatkowe.
Jak zostało wykazane oraz potwierdzone przez Krajową Informację Skarbową, jeśli programista tworzy i rozwija oprogramowanie może on korzystać z ulgi IP BOX. Więcej informacji ogólnych znajdziesz: https://kancelariachabrowski.pl/ip-box-dla-programisty/