tl:dr Czy mogę korzystać z ulgi IP BOX jako indywidualny programista? – Zdecydowanie tak.
Czym jest ulga IP Box?
Z początkiem roku 2019, do polskiego systemu prawnego wprowadzona została nowa ulga podatkowa – ulga IP Box. Korzystanie z niej powoduje, że dochody osiągane ze sprzedaży wytworzonych bądź ulepszonych tzw. „kwalifikowanych praw własności intelektualnej” podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką wynoszącą 5%.
Ustawodawca argumentuje wprowadzenie ulgi IP Box zachęceniem podatników do wdrażania innowacyjnych rozwiązań do polskiej gospodarki, celem lepszego rozwoju firm operujących w sektorach wysokich technologii, w tym w szczególności wskazano branżę IT.
Warunkiem koniecznym do skorzystania z IP Box jest prowadzenie działalności badawczo rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej.
Kto może skorzystać z ulgi IP Box?
Z ulgi IP Box mogą skorzystać podatnicy, którzy osiągają dochody z:
- opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej,
- sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
Warto również zaznaczyć, że do skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej wystarczy, aby podatnik był współwłaścicielem bądź użytkownikiem posiadającym prawa do korzystania z praw własności intelektualnej na podstawie umowy licencyjnej, nie jest więc wymaganym, aby podmiot korzystający z ulgi był właścicielem tych praw. Jednakże, w przypadku realizacji prac programistycznych, programista jest właścicielem praw do utworów, które wytwarza.
IP Box a programista
Czym jest program komputerowy?
Przez program komputerowy należy rozumieć uporządkowany zestaw instrukcji (poleceń) skierowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonego rezultatu. Program komputerowy definiuje się również jako kombinację komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Zatem za program komputerowy należy uznać zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu.
Na ten moment brakuje konkretnych ustaleń w zakresie jednolitej definicji programu komputerowego.
Według akapitu 81 Objaśnień do IP Box „Ze specjalistycznej literatury i praktyki budowania i stosowania programów komputerowych, można również wywnioskować, że za program komputerowy często uważany jest za zestaw instrukcji (rozkazów) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio na komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Zbiór wspomnianych instrukcji może być wyrażony znakiem językowym , symbolami matematycznymi lub nawet znakami graficznymi. Elementy programu komputerowego chronione prawem autorskim to przede wszystkim:
- forma programów (rozumiana jako określone przedstawienie zarówno kodu jak i instrukcji), a więc informacje zawarte w kodzie źródłowym programu komputerowego, w opisie procedur operacyjnych, zestawieniu danych, w informacjach konwersacyjnych i dialogowych. Wszystkie powyższe elementy zaliczane są do elementów twórczych, co uzasadnia ich ochronę przez prawo autorskie;
- interfejsów (oparta na analogicznych podstawach jak ochrona innych składników programu) – gdy informacje, które zostały uzyskane na podstawie dekompilacji danego interfejsu nie pozwalają na opracowanie interfejsu zastępczego, to w takiej sytuacji należy wykreować możliwość przeniesienia interfejsu do innego kompatybilnego programu, gdyż sam interfejs nie stanowiłby samodzielnego przedmiotu ochrony.”.
Prawo ochronne programu komputerowego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Ustawa o prawie autorskim) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Tym samym ustawa przyznaje ochronę prawną każdemu wynikowi prac o charakterze twórczym. Można zatem uznać, że jest to tożsame z możliwością uznania danego wyniku prac za prace B+R, ponieważ w obu przypadkach wymagane jest spełnienie przesłanki „twórczości”.
Idąc dalej, prawo do programu komputerowego zostało wprost wyodrębnione na mocy art. 74 Ustawa o prawie autorskim. Zgodnie z tym artykułem programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie. Tym samym w przypadku programu komputerowego nie jest wymagane uzyskiwanie odrębnej ochrony prawnej na wytworzone oprogramowanie/kod źródłowy, ponieważ jest ono przyznawane z mocy ustawy po wytworzeniu oprogramowania/kodu źródłowego. Przede wszystkim, koniecznym do przyznania ochrony prawnej dla programu/kodu jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze oraz spełnienia definicji „programu komputerowego”. Co więcej, o ocenie charakteru indywidualnej pracy twórczej nie decydują postanowienia umowy, ale rzeczywisty wkład pracy przy wytworzeniu programu komputerowego.
Dzięki autorskiemu prawu do programu komputerowego z ulgi IP Box korzystać mogą również podmioty z szeroko rozumianej branży IT. Aby przezwyciężyć niepewności związane ze skorzystaniem z ulgi IP Box, warto skorzystać z pomocy praktyków specjalizujących się kompleksowo w tej kwestii. Zapraszamy do kontaktu. https://kancelariachabrowski.pl/kontakt/